Cutepet-Rodent

Máte nejakú otázku ohľadne svojho škrečka či králika? Alebo sa chcete podeliť o svoje skúsenosti? Všetko bez pochýb píšte!
 
DomovPortálFAQHľadaťRegistráciaZoznam užívateľovUžívateľské skupinyPrihlásenie

Share | 
 

 Druhy škrečkov

Goto down 
AutorSpráva
luciaPočet príspevkov : 12
Age : 24
Bydlisko : Martin
Zamestnanie : žiačka
Koníčky : šport,hudba,zvieratá,príroda...
Registration date : 06.08.2007

OdoslaťPredmet: Druhy škrečkov   Ne apríl 06, 2008 4:08 am

Druhy křečků:

křečík mongolský Allocricetulus curtatus (Allen, 1925) Mongolian Hamster

křečík Eversmannův Allocricetulus eversmanni (Brandt, 1859) Eversmann's Hamster

křečík západočínský Cansumys canus (Allen, 1928) Gansu Hamster

křečík krátkoocasý Cricetulus alticola (Thomas, 1917) Tibetan Dwarf Hamster

křečík daurský Cricetulus barabensis (Pallas, 1773) Striped Dwarf Hamster

křečík tibetský Cricetulus kamensis (Satunin, 1903) Kam Dwarf Hamster

křečík menší Cricetulus longicaudatus (Milne - Edwards, 1867) Long - tailed Dwarf Hamster

křečík šedý Cricetulus migratorius (Pallas, 1773) Gray Dwarf Hamster

křečík Sokolovův Cricetulus sokolovi (Orlov and Malygin, 1988) Sokolov's Dwarf Hamster

křeček polní Cricetus cricetus (Linnaeus, 1758) Black - bellied Hamster

křeček zlatý Mesocricetus auratus (Waterhouse, 1839) Golden Hamster

křeček Brandtův Mesocricetus brandti (Nehring, 1898) Brandt's Hamster

křeček Newtonův - zvaný rumunský Mesocricetus newtoni (Nehring, 1898) Romanian Hamster

křeček Raddeův Mesocricetus raddei (Nehring, 1894) Ciscaucasian Hamster

křečík Campbellův Phodopus campbelli (Thomas, 1905) Campbell's Hamster

křečík Roborovského Phodopus roborovskii (Satunin, 1903) Desert Hamster

křečík džungarský Phodopus sungorus (Pallas, 1773) Dzhungarian Hamster

křečík krysí Tscherskia triton (de Winton, 1899) Greater Long - tailed Hamster

Křeček kaktusový (Peromyscus eremicus)

Křeček huňatoocasý (Neotoma cinerea)

Zdroj: www.skrecky.sk
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
luciaPočet príspevkov : 12
Age : 24
Bydlisko : Martin
Zamestnanie : žiačka
Koníčky : šport,hudba,zvieratá,príroda...
Registration date : 06.08.2007

OdoslaťPredmet: Re: Druhy škrečkov   Ne apríl 06, 2008 5:39 am

Křeček polní (Cricetus cricetus)
Délka těla 210 - 340 mm, ocasu 28 - 60 mm, hmotnost 150 - 500 g. Chodidlo je osrstěné jen po patu. Obývá stepi a lesostepi východní a střední Evropy a západní Sibiře. Živí se zelenými částmi vegetace a semeny, ze kterých si vytváří zásoby až 15 kg. Má sklon k dravému způsobu života. Žere i hmyz a drobné zemní hlodavce. Rychle se rozmnožuje, při vhodných životních podmínkách se mohou zvířata přemnožit a způsobit velké škody. na polích podniká za potravou delší cesty. Zásoby přenáší do zásobárny v objemných lícních torbách, které mu sahají až k lopatkám. V jižních částech areálu rozšíření vyhledává vlhké biotopy travnatých luk. Dává přednost hlinitým půdám před lehkými písčitými. Je to kožešinové zvíře. Je vnímavý na tularémii, vzteklinu a jiné nemoci přenosné na člověka a zvířata.Křeček rumunský (Mesocricetus newtonii)
Další druh nebo jen severní poddruh syrského křečka, ale jeho postavení v systému křečků není ještě plně vyjasněno.

Křeček kaktusový (Peromyscus eremicus)
Obývá jižní oblasti Spojených států amerických a sever Mexika. Žije obvykle v kaktusových porostech, ale nevyhýbá se ani blízkosti lidí, a tak je možné ho zastihnout i v polích a sadech. V jeho potravě převažují dužnaté části a semena kaktusů i dalších rostlin, ale jídelníček si pravidelně zpestřuje i hmyzem a jinými drobnými živočichy. Často si vytváří v pařezech a dutinách poblíž hnízdní nory zásoby potravy, které transportuje v lícních torbách. U nás ho můžete vidět v plzeňské zoologické zahradě.


Křeček huňatoocasý (Neotoma cinerea)
Dříve se křeček huňatoocasý nazýval podle způsobu života lesomyš horská. Obývá západní část Spojených států amerických a Kanady. Žije hlavně v pískovcových skalách a v horských lesích až do nadmořské výšky 3000m, ale nevyhýbá se ani blízkosti lidských obydlí. Občas se dokonce usazuje na půdách stodol a stavení. v dutinách stromů nebo ve skalních rozsedlinách a jeskyních si staví velká hnízda vystlaná větvičkami a lýkem. V nich a v jejich nejbližším okolí shromažďuje neuvěřitelné množství různých předmětů- oblázků, plechovek, součástek strojů, starých bot apod. Američané mu proto přezdívají "kleptoman". Jeho potravu tvoří hlavně semena, kořínky a různé lesní plody. V menší míře se živí hmyzem a jeho larvami. Místy může působit menší škody na zemědělských plodinách, ale spíše lidi obtěžuje odnášením různých věcí.


Křeček velký (Hypogeomys antimena)

Délka těla 30 - 35 cm, délka ocasu 20 - 25 cm, hmotnost 1,2 kg. Křečka velkého můžeme nalézt v madagaskarských suchých a opadavých lesích s písčitou půdou. Živí se semeny, spadanými plody a kůrou stromů. Několik křečků obývá podzemní systém přibližně šesti doupat, většinou žijí v rodinách. Obvykle běhají po čtyřech, ale dokážou skákat po zadních nohou jako klokani. Křečci velcí jsou velmi ohroženi kácením lesů na Madagaskaru. U nás je k vidění v ZOO Praha a zelené části rostlin, zvláště travin, jídelníček si ale pravidelně doplňuje i o hmyz, jeho larvy, měkkýše a jiné drobné živočichy. Křečík šedý je velice pohyblivý, jsou pro něj charakteristické rychlé, rtuťovité pohyby a rychlé pobíhání z místa na místo.Křečík daurský (Cricetulus barabensis)[/b]
Obývá jižní Sibiř, Mongolsko, Dálný východ a severovýchodní Čínu. Jeho domovem jsou nejčastěji zpevněné váté písky, kamenité a krátkostébelné stepi a skalnaté pustiny. Vyhrabává si až 1 m hluboké nory. Zvířata jsou značně nesnášenlivá, zvláště samice, a proto se obvykle vyhledávají jen v době páření. Jejich potrava se skládá z větší části z živočichů - hmyzu a jeho larev. Teprve na druhém místě jsou semena a jen v malém množství i zelené části rostlin. Vůči chovateli jsou velice mírní, často se používají jako laboratorní zvířata.Křečík krysovitý (Tscherskia triton)

Dříve se tento velký malý křeček žijící v Číně a Koreji řadil do rodu Cricetulus.


Křečík myší (Calomyscus bailwardii)

Skoro k nerozeznání od myši. V obchodě se stejně jako křečík krysovitý vyskytuje velmi vzácně. Je zapsán v Červené knize. V zoo Plzeň se množí. Tzv. myší křečkové tvoří podčeleď žijící od Sýrie po Pákistán. Tento základní druh je dlouhoocasý, dorůstá délky 7-10 cm. Pochází z Íránu.Křečík Eversmannův (Allocricetulus eversmannii)

Velikostně stojí mez křečíkem myším a krysovitým. Do Evropy se dováží velmi zřídka.


Křečík zakaukazský - Mesocricetus brandti (v angl. zvaný turecký)


Cricetulus longicaudatus (Milne-Edwards)Cricetulus migratorius (Pallas)


Křečík mongolský-Allocricetulus curtatus Allen, 1925Křečci co pochází z volné přírody, ale člověk si je ochočil a chová je jako domácí mazlíčky.


Křečík džungarský (Phodopus sungorus sungorus)
Křečík džungarský obývá travnaté a pelyňkové stepi náhorních planin Střední Asie, Zabajkalí a Kazachstánu do nadmořské výšky 3000 m. Je snášenlivý, takže někdy žije v jedné noře i více jedinců (většinou je tomu tak i v zajetí . Za potravu mu slouží semena různých rostlin i jejich zelené části, ale významnou složku jídelníčku tvoří i hmyz, jeho larvy a jiní drobní živočichové. Na zimu si vytváří nevelké zásoby potravy. V zimě jeho kožíšek z větší části bělá, jen na hřbetě zůstává nezřetelný "úhoří pruh" z tmavé srsti. V zimě neupadá do zimního spánku, jen občas do jakési letargie. V zajetí nemá velké nároky na péči. Péče je podobná jako u syrského křečka, jenom krmení by měl mít méně tučné a trochu jemnější ( křečík džungarský potřebuje více prosa a drobného zrní než syrák ). Jako ubikace je vhodné odvětrané terárium (nesmí v něm však být průvan ), nebo dobře přikryté akvárium. Podle standardu BHA (British Hamster Association ) jsou tři barvy džungarského křečka- normální "klasická" (Normal Winter White ), bílá (Pearl Winter White ) a safírová "modrá" (Sapphire Winter White ).


Křečík Campbellův (Phodopus sungorus campbelli)
Křečík Campbellův je svrchu šedohnědý s výrazným černým pruhem, který se táhne uprostřed hřbetu. Narozdíl od křečíka džungarského jsou proužky oddělující světlé zbarvení břicha od tmavšího hřbetu téměř neznatelné, nebo dokonce vůbec chybějí. Na zimu křečík Campbellův nebělá, ale v zajetí se vyskytla již celá řada barevných mutací, uváděných do obchodů se zvířaty pod nejrůznějšími, často matoucími názvy. Stejně jako křečíci džungarští jsou křečíci Campbellovi vzájemně velmi tolerantní a žijí často v malých skupinách. bohužel se již totéž nedá říci o jejich snášenlivosti vůči chovateli, protože většina z nich neváhá použít ostré zoubky, pokud se jim zdá, že je jejich bezpečnost ohrožena.


Křečík Roborowského (Phodopus roborowskii)

Je nejmenším zástupcem křečíků. V přírodě žije v oblastech Mongolska, severní Číny apod. Obývá hlavně pouště a polopouště. Aktivní je po celý rok. S kontinentálním podnebím a s tímto spojeným teplotním rozdílem během dne a noci se zvířata vyrovnávají spánkem. Za potravou se vypravuje v podvečer a brzy ráno. Hrabají si asi 1 m hluboké nory, a často sídlí i v převisech pohyblivých dun. Jako všichni křečíci z rodu Phodopus má i chodidla zadních nožek porostlá hustou srstí. V domácím teráriu je to příjemný chovanec, nejlépe chovaný v párech.Křečík čínský (Cricetulus griseus)

Je to hlodavec s typicky štíhlým tělem dlouhým 80 – 250 mm. Charakteristickým znakem tohoto rodu je neosrstěný ocásek dlouhý 25 – 106 mm. Ušní boltce jsou krátké, pokryté hustými jemnými chlupy. Oči jsou středně velké, a nejsou tolik vystouplé jako u křečíka džungarského. Srst je šedá nebo tmavožlutá, na břiše světlešedá až bílá. Křečík čínský obývá stepi, lesostepi a polopouště severní Číny. Je to hlodavec s typicky soumračnou aktivitou. Přes den je ukrytý v jednoduché díře, z které se k večeru vydává za potravou. Živí se semeny rozličných rostlin a hmyzem.[b]


Křečík zlatý(Mesocricetus auratus)Zdroj: www.skrecky.sk , www.pitynka.estranky.cz
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
Sparkly
Admin
avatar

Female
Počet príspevkov : 184
Age : 24
Bydlisko : Hnúšťa
Zamestnanie : chcela by som byť rockovou speváčkou a gitaristkou :)
Koníčky : PC, kreslenie, písanie článkov, zvieratá, rocková hudba
Registration date : 01.09.2006

OdoslaťPredmet: Re: Druhy škrečkov   Ne apríl 06, 2008 11:01 pm

Jj, poznám, vcelku zaujímavé...

_________________
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi http://www.lovely-bunnies.tym.sk
llenkaFemale
Počet príspevkov : 3
Registration date : 27.03.2009

OdoslaťPredmet: Re: Druhy škrečkov   So apríl 04, 2009 3:35 pm

Ja by som chcela škrečka 19.5.09 na moje narodeniny. Presnejšie škrečka roborovského alebo skôr činskeho škrečka. Ešte neviem napíšte mi pls ktorého by ste chceli vy. A ešte ako riešite niečo so škrečkom keď idete na dovolenku? otacky
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi http://www.sos.wbl.sk
Sponsored content
OdoslaťPredmet: Re: Druhy škrečkov   

Návrat hore Goto down
 
Druhy škrečkov
Návrat hore 
Strana 1 z 1

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
Cutepet-Rodent :: Škrečky a králiky :: Druhy-
Prejdi na: